

Według spisu ludności z 2011 roku w Polsce mieszka ok. 58 tys. rdzennych Niemców. Obecnie koncentrują się one głównie w województwie opolskim, gdzie język niemiecki ma status “języka pomocniczego” w kilku gminach. W Polsce ukazuje się kilka niemieckojęzycznych gazet o nakładzie do 10 000 egzemplarzy. Oprócz półgodzinnej niemieckojęzycznej audycji Radia Polonia istnieje również ćwierćgodzinna niemieckojęzyczna audycja radiowa Schlesien Aktuell. elektromonter praca
Ponadto TVP Opole i TVP Katowice przez 15 minut nadawały tygodniowy program telewizyjny w języku niemieckim, Schlesien Journal. W stolicy znajduje się polsko-niemiecka szkoła im. Willy’ego Brandta, która uczy również języka niemieckiego. Zgodnie z polskim prawem wielojęzyczne oznaczenia geograficzne są używane z mniejszości narodowych wynoszącej co najmniej 20 % w danej gminie lub mieście, do których dostęp jest możliwy w miejscach na terenie województwa opolskiego.
Elektromonterzy w Niemczech z Węgier
Mniejszość niemiecka na Węgrzech (węgierscy Niemcy) korzysta z praw mniejszości, ale jest już w dużym stopniu zasymilowana, zwłaszcza w młodszym pokoleniu, tak więc języka niemieckiego uczy się głównie tylko jako języka obcego. Oficjalnie jest około 200.000 węgierskich Niemców. W rzeczywistości jednak tylko około 50 000 Niemców (około 0,5% całej populacji) będzie prawdopodobnie nadal mówić w języku ojczystym.
Ponieważ mniejszość jest bardzo rozproszona po całym kraju i ma niewielką świadomość tożsamości, często określa się ją mianem podwójnej tożsamości węgierskich Niemców. Dwujęzyczne znaki drogowe: miasto, ulica, ruch uliczny i biurowy można znaleźć w mieście Sopron w pobliżu granicy z Austrią, a czasami również w innych częściach kraju. Na innych obszarach, gdzie istnieje większa mniejszość niemiecka, jest bardzo niewiele niemieckich grup przedszkolnych lub klas szkolnych. Mniejszość niemiecka na Węgrzech jest zorganizowana w samorządzie węgierskich Niemców.
Elektromonterzy w Niemczech z Australii
Według wyników ostatniego spisu powszechnego w 2006 roku 77 576, czyli około 0,4% z ówcześnie znanych 19 855 287 mieszkańców Australii, mówiło po niemiecku u siebie w domu. Większość z tych niemieckich mówców, podobnie jak większość ludności, mieszkała w wielkich miastach kraju (Melbourne, Sydney, Brisbane, Perth, Adelajda). Największy udział w ogólnej liczbie mieszkańców stanowili niemieccy prelegenci w Adelajdzie (0,57%) i na jego przedmieściach (0,68%), na Słonecznym Wybrzeżu (0,64%) i Złotym Wybrzeżu (0,52%), na Półwyspie Przylądkowo-Jorskim, w tym na wilgotnych obszarach tropikalnych z Cairns i okolicami (0,61%) oraz na części pogranicza Nowej Południowej Walii i Melbii (52%) (Nowa Walia i Wiktoria).